Güvenen +1 Milyon Müşteri | CANLI TESLİMAT

Windows Sistemleri koruyacak Microsoft Pluton duyuruldu

08/22/2022
Admin Admin

Microsoft Pluto, doğrudan Windows Update entegrasyonuyla en gelişmiş güvenliği sağlamak için AMD, Intel ve ARM işlemcilerinde yerleşik olarak bulunan yeni bir güvenlik yongasıdır.

Pluto, Microsoft tarafından Windows 10 cihazlarının güvenliğini artırmak için oluşturulmuş bir mikroişlemcidir.Ancak, bağımsız bir işlemci değildir ve bunun yerine Microsoft Pluto, gelecekteki bilgisayar işlemcilerine entegre edilmesi gereken bir güvenlik yongasıdır. Sistem bütünlüğünü doğrulamak için anahtarları ve ölçümleri depolamak için şu anda ayrı bir bileşen olarak mevcut olan Güvenilir Platform Modülü'nün (TPM) yerini alacaktır.

Microsoft Pluto'yu gelecekteki işlemcilere getirmek için AMD, Intel ve Qualcomm ile birlikte çalışıyor ve zaten Xbox ve Azure Sphere cihazlarında bulunan güvenliği geliştiriyor. Bu yeni çipin amacı, Spectre ve Meltdown donanım açıklarında gördüğümüz gibi yeni ve gelecekteki saldırı vektörlerini ortadan kaldırmak için donanım ve yazılımı sıkı bir şekilde entegre etmektir.

Windows 10, Microsoft Pluto'dan nasıl yararlanacak?

TPM yongası iyi bir güvenlik seviyesi sağlarken, sistemin ana işlemcisinden ayrı bir fiziksel bileşendir ve saldırganlar hızla mobil verileri çalmak için teknikler geliştirmektedir. ölçüm. . Ancak, Pluto çipi işlemcinin kendisine entegre edileceğinden, bu kötü niyetli yaklaşımların Windows cihazlarına erişimi çok zorlaştırmasını bekliyoruz.

Pluto ile donatılmış cihazlar, kişisel verileri, şifreleme anahtarlarını, kullanıcı kimliklerini ve oturum açma bilgilerini ana sistemden tamamen izole depolamak ve korumak için işlemciden yararlanabilecektir. Ayrıca, çipte depolanan bilgilerin "saldırgan kötü amaçlı yazılım yüklemiş veya bilgisayarın tam fiziksel mülkiyetine sahip olsa bile" silinemeyeceğini açıkladı. Mimari ayrıca, anahtarların hiçbir zaman korumalı donanım veya Pluto silikonunun dışında açığa çıkmamasını sağlamak için SHACK (Güvenli Donanım Şifreleme Anahtarı) teknolojisi sağlar.

Windows Update ile Pluton Doğrudan Entegre

Pluto'nun belki de en önemli yönlerinden biri, Microsoft'un, gelişmiş güvenlik çözümleri sağlamak için güvenlik yongasını doğrudan Windows Update hizmetine bağlamak için AMD, Intel ve Qualcomm ile çalışmaya devam etmesidir. bu cihazların güvenliğini sağlamak. ve yama parçalanmasını azaltır. .

Cihazlar birden fazla kaynaktan ürün yazılımı güncellemeleri alabildiğinden bu şu anda bir sorundur.Pluto mimarisine sahip işlemcileri kullanan ilk cihazların piyasaya ne zaman çıkacağı belli değil, ancak sektörün en önde gelen işlemci üreticileri teknolojiyi pazara, müşterilere ve işletmelere getirmeyi taahhüt etti.

Teknoloji, kullanıcıların kendi bilgisayarlarını oluşturmalarını engellemeyecek ve Microsoft bundan açıkça bahsetmese de, şirket çözümüyle birlikte Pluto'yu zaten kullandığından Linux dağıtımları için de destek mevcut olabilir.Linux tabanlı Azure Sphere.

Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Görüşünü yaz