Windows 11 Bu Bilgisayarı Sıfırla nedir ve nasıl kullanılır?

05/17/2022
Admin Admin

Windows 11 fabrika ayarlarına döndürme işlemini süratli bir halde oluşturan Bu Bilgisayarı Sıfırla seçeneğini içermektedir. Windows’unuzu formatlamaktan daha süratli ve daha kolaydır.

Windows 11 sıfırlama işlemi basit adımlarla yapılabilmektedir. Ayrıca muamele esnasında şahsi dosyalarınızı saklayıp saklamayacağınızı seçebilirsiniz.

Windows 11 Bu Bilgisayarı Sıfırla Nasıl Çalışır?

Windows 11 sıfırlama hususi durumunu kullandığınızda, Windows kendini fabrika ayarlarına döndürme işlemini uygular. Yeni bir bilgisayar aldıysanız ve Windows 11 yüklüyse, bilgisayar aldığınız zamanki duruma geri dönecektir. Birlikte gelen bütün müstahsil yazılımı ve sürücüler tekrar yüklenir. Windows 11’u kendiniz yüklediyseniz, herhangi bir ek yazılıma gerek duymadan bilgisayarınız sıfırlanacaktır.

Kişisel dosyalarınızı saklamak yada silmek isteyip istemediğinizi seçebilirsiniz. Ancak bütün yüklü programlarınız ve ayarlarınız silinecektir. Bu yeni bir sisteme haiz olmanızı sağlar. Bilgisayarınızı sıfırlayarak üçüncü taraf yazılımların, sistem dosyalarının bozulmasının, sistem ayarlarının değiştirilmesinin yada fena amaçlı yazılımların yol açmış olduğu sorunların giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Bu muamele, Windows’u tekrar yüklemeye yada üreticinin sağlamış olduğu kurtarma bölümünü kullanmaya oldukca benzer, sadece daha kullanışlıdır.

Bu Bilgisayarı Sıfırla’yı Kullanmak
Bilgisayarınızı Windows 11’deki fabrika varsayılan ayarlarına döndürmek için Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem altındaki Kurtarma’ya gidin. “Bu bilgisayarı sıfırla” altındaki “Başlayın” düğmesine tıklayın.

“Dosyalarımı sakla” yada “Her şeyi kaldır” ı seçebilirsiniz. “Dosyalarımı sakla” yı seçerseniz, Windows, kurulu uygulamalarınızı ve ayarlarınızı kaldırarak şahsi dosyalarınızı saklayarak Windows’u varsayılan durumuna sıfırlarsınız. “Her şeyi kaldır” ı seçerseniz, Windows şahsi dosyalarınız dahil olmak suretiyle her şeyi siler.

Sadece yeni bir Windows işletim sistemi istiyorsanız, şahsi dosyalarınızı silmeden Windows’u sıfırlamak için “Dosyalarımı sakla” yı seçin. Bir bilgisayarı satarken yada başka birine verdiğinizde “Her şeyi kaldır” seçeneğini kullanmalısınız, bundan dolayı bu şahsi verilerinizi silecek ve makineyi fabrika varsayılan durumuna ayarlayacaktır. Her iki durumda da, bu özelliği kullanmadan ilkin mühim dosyalarınızın yedeklerinin bulunduğunu test edin.

Bilgisayardaki her şeyi kaldırarak Windows 11’i tekrar yüklerken mahalli görüntüyü kullanmak için Local reinstall seçeneğini seçin.

Her şeyi kaldırmayı seçerseniz, Windows “sürücüleri de temizlemeyi” isteyip istemediğini soracaktır. “Dosyaları kaldır ve sürücüyü temizle” yi seçin ve Windows, silinmiş dosyaların kurtarılamayacağından güvenli olmak için sürücüleri de silecektir. Bu, bilgisayarı (yada durağan diskini) sattığınızda kullanmak için ülkü bir seçenektir.

Önyükleme Menüsünden Windows 11 Sıfırlama Sıfırlama
Windows bilgisayarınız muntazam bir halde açılmıyorsa, önyükleme seçenekleri menüsünden sıfırlayabilirsiniz. Bu menüye erişmek için muhtelif yollar bulunuyor. Ancak, Windows önyükleme yapamıyorsa bu menü otomatikman görünecektir.

Bilgisayarınızı menüden sıfırlamak için Sorun gider > Bu bilgisayarı sıfırla’yı seçin.

İşlemler bu kadar basit. Sonrası ancak sürecin bitmesini beklemekten ibaret. Bu süreç bilgisayarınızın donanım yapılandırmasına bağlı olarak uzun sürebilir.

Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Görüşünü yaz