Windows 10’da Varsayılan Tarayıcı Nasıl Değiştirilir?

06/22/2022
Admin Admin

Windows 10’da varsayılan tarayıcıyı iyi mi ayarlayacağınız aşağıda açıklanmıştır, böylece onu Microsoft Edge’den en oldukca sevdiğiniz şeye değiştirebilirsiniz. İşte Windows 10 varsayılan tarayıcı değiştirme işlemi iyi mi yapılır?

Windows 10, varsayılan tarayıcı olarak Microsoft Edge ayarlanmış olarak gelir, ancak bunu değiştirmek kolaydır. Chrome’u varsayılan tarayıcınız yapmak yada başka bir şeye geçmek istiyorsanız, bu basit bir işlemdir.

Windows 10’da varsayılan tarayıcıyı iyi mi değiştireceğinizi göstereceğiz, böylece dilediğiniz şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Windows 10’da Varsayılan Tarayıcı Nasıl Ayarlanır?

Başlamak için , Başlat menüsündeki dişli çark simgesini kullanarak veya Win + I klavye kısayoluyla herhangi bir yerde Ayarlar’ı açın. Ana menüde Uygulamalar’a gidin, peşinden sol kenar çubuğundan Varsayılan uygulamalar’ı tıklayın.

Burada, E-posta ve Müzik çalar benzer biçimde değiştirebileceğiniz varsayılan Windows 10 kategorilerinin bir listesini görmüş olacaksınız. Geçerli varsayılanınızı gösterecek olan Web tarayıcısını bulmak için aşağıya kaydırın. Yüklediğiniz öteki tarayıcıların bir listesini görüntülemek için mevcut varsayılan tarayıcıya tıklayın.

Varsayılan tarayıcı seçiminizi belirlemek için bu listedeki bir tarayıcıyı tıklamanız yeterlidir. O andan itibaren, çeşitli uygulamalarda tıkladığınız tüm web linkleri o tarayıcıda açılacaktır.

Kullanmak istediğiniz tarayıcıyı görmüyorsanız, bilgisayarınızda yüklü olduğundan emin olun. Tarayıcı kurulup kullanıma hazır olana kadar bir varsayılan ayarlayamazsınız. Sahip olduğunuzu onaylamak için Başlat menüsünde tarayıcının adını aramayı deneyin.

Tarayıcı yüklüyse ancak tekrar de bu listede görünmüyorsa, onu kaldırıp yine yüklemek iyi bir fikirdir. Bazı dosyaları zarar görebilir ve Windows’un bunu bir seçenek olarak tanımamasına neden olabilir. Bir tarayıcıyı kaldırmak için Ayarlar> Uygulamalar ve özellikler’e gidin, kaldırmak dilediğiniz uygulamayı tıklayın ve Kaldır’ı seçin.

Favori Varsayılan Tarayıcınızın Keyfini Çıkarın

Artık Windows 10’da varsayılan tarayıcınızı kolayca iyi mi değiştireceğinizi bildiğiniz gibi. Çoğu tarayıcının ayarlar sayfasında, bu tarz şeyleri varsayılan olarak ayarlamanıza müsaade eden bir düğmesi olsa da, bu sizi yeniden de Windows 10’da yukarıdaki panele götürür. Dolayısıyla, varsayılan tarayıcınızı değiştirmeniz gerektiğinde direkt ona gidebilirsiniz.

Bu arada, Windows varsayılanları üzerinde daha fazla kontrole ihtiyacınız var ise, bu yalnızca başlangıçtır.


Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Görüşünü yaz