Windows 10 21H1 Güncellemesi: Yenilikler ve Değişiklikler

06/21/2022
Admin Admin

Windows 10 21H1 güncellemesi, Microsoft’un 18 Mayıs 2021’de yenilikler ve geliştirmelerle piyasaya sürdüğü onbirinci büyük güncellemedir.

Ayrıca, 2021’da gelecek iki güncellemeden biri olacak ve Windows Insider Programında bulunan önizlemeler sayesinde, bu değişikliklerin kimilerini görebiliyoruz.

Bu yazımızda, her kontrol önizlemesinde gözüken 21H1 sürümü için planlanan yeni özellikleri ve geliştirmeleri vurgulayacağız.

Windows 10 21H1 Güncellemesi Yenilikleri 

Masaüstü Yenilikleri 

Başlat Menüsü

Yeni menü, Windows 10’da gördüğünüzle aynı tasarımı hatlarını takip ediyor, sadece şimdi kaotik bir renkten daha benzeşik bir şeye geçen daha aerodinamik bir tasavvur içeriyor. Hala kutucuklara sahip, sadece Başlat menüsü artık menü renk şemasına uymak için saydamlığı kullanan blokların rengini azaltıyor ve bir uygulamanın süratli bir halde görünmesini ve bulunmasını kolaylaştırmaya destek olacak geleneksel simge tasarımlarını kullanıyor.

Yeni tasavvur, aleni ve koyu modların yanı sıra Renkler ayarları sayfasından hususi bir renk kullanırken de çalışıyor.

Dosya Gezgini

Windows 10’a reel bir Linux çekirdeği eklemenin yanı sıra, artık sol gezinme bölmesinde yeni bir seçenekle Linux dosyalarına ulaşma özelliği eklendikten sonra Linux için Windows Alt Sistemini Dosya Gezgini’ne tam olarak entegre etme planlanıyor.

Linux simgesini seçtiğinizde, bütün dağıtımlarınızın bir görünümünü görebilecek ve bu tarz şeyleri seçtiğinizde bu dağıtım için kök dosyaları listeleyebileceksiniz.

Ayrıca Arama özelliğinde, açılır menüdeki girişi sağ tıkladığınızda artık yeni bir seçenek ile önceki aramaları silebilirsiniz.

Daha ilkin Ev Grubu’nu kullanmış olan kullanıcılar artık kullanımdan kaldırıldığına dair bir bildirim görmeyecek.

Görev Çubuğu

Konum simgesi (kullanımdayken), daire içerisindeki düz bir noktayken artık pusula oku olarak görünecektir.

Buna ek olarak, davranışınıza ve cihazınıza gore daha temiz, daha azca dağınık ve daha kişiselleştirilmiş içerik sunan yeni bir vazife çubuğu deneyimi de geliyor. Örneğin, Android telefonunuzu bağlarsanız, Telefonunuz uygulamasının vazife çubuğuna sabitlendiğini görebilirsiniz ve Xbox Live hesabınız varsa, Xbox uygulamasını görürsünüz.

Yeni manzara yalnızca yeni bir hesap yada ilk giriş yapıldığında kullanılabilir ve mevcut vazife çubuğu düzenlerini değiştirmez.

Görev Yöneticisi

Görev Yöneticisi’nde Ayrıntılar sekmesinde artık uygulamanın 32 bit mi yoksa 64 bit mi bulunduğunu belirlemek için kullanılabilecek yeni bir “Mimari” sütunu var.

Ayarlar’daki Yenilikler

Depolama

Depolama sayfasında, Windows 10’un muayyen büyük yada kullanılmayan dosyaları silerek, kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak ve esasen OneDrive’a yüklenmiş olan dosyaların kopyalarını temizleyerek kazanabileceği veri boyutunu görüntüleyecek yeni bir Kullanıcı temizleme önerileri seçeneği geliyor.

Dosyaların bir kısmını yada tamamını görmek ve silmek istiyorsanız, Temizleme önerisine bak seçeneğini tıklayabilirsiniz. Bu sayfada, silmek için tavsiye edilen öğelerin bir listesini görebileceksiniz.

Windows 10, dosyaları ve uygulamaları silme kararını vermez, sadece depolama alanınız doluyorsa, ayarlar sayfası kullanılmayan dosyaları silme ve öteki dosyalar için daha çok yer açmak için uygulamaları kaldırmanıza olanak verir

Görüntü

“Görüntü” bölümünde bulunan Grafik ayarları sayfası, artık muayyen bir monitör kartında emek harcaması için değişiklik yapmak isteyebileceğiniz uygulamaları evvelinde ayarlayacaktır. Bunu kişiselleştirmek için Gözat butonunu kullanabilirsiniz.

Wi-Fi

Bilgisayarınızı bu yeni sürümle beraber kablosuz bağlantıyla kullanıyorsanız, Microsoft ayrı Hotspot 2.0 ayarını Wi-Fi ayar sayfasından kaldıracaktır.

Aile Grubunuz

“Hesaplar” bölümünde Aile ve öteki kullanıcılar sayfası, “aile grubunuz” ve “Bu cihazdaki kişiler” de dahil olmak suretiyle iki ayrı sayfaya bölünüyor.

“Aile grubunuz” sayfasının arasında Microsoft hesabı ile aile grubunuza bağlı yeni hesaplar oluşturma seçeneği bulunacaktır. Genellikle, bu ayarları Windows 10’da bir alt hesap kurmak için kullanırsınız; ondan sonra cihaz, uygulamalar ve oyunlar için monitör süresini kısıtlamak, internet filtrelemeyi yapılandırmak ve oldukca daha fazlasını yapmak için anne-baba ayarlarını kullanarak test edebilirsiniz.

Bu cihazdaki kişiler

Bu cihazdaki kişiler Windows 10’da yeni bir hususiyet ve mahalli hesaplar ve aile grubunun parçası olmayan hepimiz için yeni hesaplar eklemek yada kaldırmak için kullanacağınız sayfadır. Bu sayfa, “Aile ve öteki kullanıcılar” sayfasındaki “Diğer kullanıcılar” bölümünün yerini almaktadır.

Zaman ve Dil

Tarih ve saat sayfasında, durum dönem dışı bırakıldığında “Saat dilimini otomatikman ayarla” geçişi dönem dışı bırakılıyor.

Gizlilik

Microsoft, Windows 10 21H1 güncelleştirmesinin bir parçası olarak Gizlilik ayarları sayfasına İndirilenler Klasörünü ekliyor.

Tanılama ve Geri Bildirim

Tanılama ve geri bildirim ayarları sayfasında, “Temel tanılama verileri” artık “Gerekli tanılama verileri” olarak değişiyor ve “Tam tanılama verileri” de “İsteğe bağlı tanılama verileri” olarak değişiyor.

Ekran Yakalama Sınırı

Ekran soruşturma sınırı sayfası Windows 10 21H1’de yeni bir ayardır ve hangi uygulamaların monitörü kaydedebileceğini ayarlamak ve test etmek için kullanılabilir.

Windows Update

Windows Update ayarları sayfasında, cihazınıza hangi isteğe bağlı güncellemelerin manuel olarak yükleneceğini görüntülemenize ve karar vermenize imkan tanıdığı olan yeni bir “İsteğe bağlı güncelleştirmeleri görüntüle” bağlantısı bulunuyor.

İsteğe bağlı güncelleştirmeler, sürücüler (yazıcılar, kameralar, ağ kartları vb. gibi), hususiyet güncelleştirmelerini ve aylık güvenlikle alakalı olmayan nitelik güncelleştirmelerini içeren Windows 10’un emek harcaması için lüzumlu olmayan güncelleştirmelerdir.

Sistem Üzerindeki Yenilikler

Linux 2 için Windows Alt Sistemi

GPU compute, Linux dosyalarının monitör kartından yararlanmasına müsaade eden bir özelliktir ve bu da direkt WSL’de daha çok makine öğrenimi geliştirme ve veri bilimi iş akışı gerçekleştirmeyi olası kılmaktadır.

Wsl –install komutu WSL’yi oldukca daha süratli yüklemenizi sağlar ve wsl –update komutu da WSL 2 dağıtımları tarafınca kullanılan Linux çekirdek sürümünü idare etme olanağı verir.

Kurulum

21H1 güncellemesinde Windows 10, aile üyelerinizi Microsoft hesabınızdan yönetirken birden oldukca hesabı yapılandırmanıza imkan tanıdığı olan yeni bir “Aile grubu kurulumu” getiriyor.

Windows Kurtarma

Windows RE (Kurtarma Ortamı) artık kurtarma araçlarına erişmek için idareci parolası gerektirmeyecektir.

Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Görüşünü yaz