Güvenen +1 Milyon Müşteri | CANLI TESLİMAT

Windows 10 20H2 Güncellemesi: En İyi 7 Yeni Özellik

08/19/2022
Admin Admin

Windows 10 20H2 güncellemesi bütün bilgisayarlar için kullanıma sunulmaya başlandı ve işte bu sürümde bulunan en iyi 7 yeni hususiyet.

Windows 10 20H2 (Ekim 2020 Güncellemesi), 20 Ekim’den itibaren 1903 yada sonraki sürümleri çalıştıran bilgisayarlar için sunulan onuncu büyük güncelleme ve 2020 sürümünü tamamlayan ikinci
hususiyet güncellemesidir.

Bu hususiyet güncellemesi, büyük değişimler içermiyor, sadece yeniden de genel deneyimi iyileştirecek birtakım yeni özellikler ve değişimler bulabiliriz.

Windows 10 sürüm 20H2 ile beraber sunulan en mühim yedi yeni hususiyet ve değişim şunlardır:

Başlat Menüsü Yeniden Tasarımı

Belki de bu sürümdeki en mühim özelliklerden biri, uygulamaları süratli bir biçimde aramayı ve bulmayı kolaylaştırmak için birtakım tasavvur iyileştirmeleri içeren yeni Başlat Menüsü’dür. Windows 10 20H2 ile başlayarak Başlat Menüsü, tatbik listesindeki ve döşemelerdeki simgelerde bulunan tek renkli arka planı ortadan kaldıran ve değişik bir vurgu rengi kullanıldığında da dahil olmak suretiyle sistem renk modlarıyla senkronize olan yarı şeffaf bir arka plan tatbik eden uygar bir görünüme sahip.

Görev Çubuğu Kişiselleştirme

Yeni bir hesapta ilk kere celse açarken yada ilk kurulum sırasında, Microsoft hesabından gelen kullanıcı bilgilerini kullanarak daha pak ve daha kişiselleştirilmiş bir vazife çubuğu düzeni görebilirsiniz.

Örneğin, Android telefonunuzu bağlarsanız, Telefonunuz uygulamasını görme olasılığınız yüksektir yada Xbox Live hesabınız varsa, vazife çubuğunda sabitlenmiş Xbox uygulamasını görebilirsiniz.

Bildirim Ayarları

Windows 10 20H2’den itibaren bildirim ekranı, uyarıyı kapatmak için yeni bir (X) düğmesi ve bildirimi meydana getiren uygulamayı süratli bir biçimde görmek için bir simge barındırmaktadır.

Ayrıca, sistem artık istenmeyen dikkat distribütör unsurları önlemek için varsayılan olarak Odak Yardımı bildirimini ve özet ayarlamayı dönem dışı bırakıyor.

Yenileme Hızı Ayarı

Belki de Windows 10 20H2’nin en mühim özelliklerinden biri, monitör yenileme hızını Ayarlar uygulamasından değişiklik yapma özelliği olabilir. Yenileme oranını ayarlama özelliği senelerdir mevcut olsa da, bu yalnızca Denetim Masası’ndan kullanılabilen bir ayardı.

Yenileme hızı oranını ayarlamanız gerekiyorsa, bunu artık Ayarlar> Sistem> Ekran> Gelişmiş monitör ayarlarından ve Yenileme hızı açılır menüsünü kullanarak yapabilirsiniz.

Cihaz Özelliklerini Panoya Kopyalama

Bu en iyi özellikler listesinde, başkalarıyla paylaşabileceğiniz donanım ve yazılım özelliklerini panoya kopyalamayı kolaylaştıran Kopyala düğmesini de bulabilirsiniz. Bu işlevi Ayarlar ekranından gerçekleştirebilirsiniz.

Microsoft Edge Chromium Varsayılan Tarayıcısı

Ekim 2020 Güncellemesinden itibaren Windows 10, Microsoft Edge’in Chromium sürümünü yüklüyor ve yeni varsayılan tarayıcısı yapıyor. Bu yeni tatbik, tarayıcının eski sürümünün yerini alıyor ve artık Ayarlar uygulamasında uygulamayı kaldırma seçeneğini de bulunmuyor.

Ek olarak, Edge’in Chromium sürümü, Alt + Tab klavye kısayolunu kullanırken aleni sekmelerin görünmesine izin vererek Windows 10 ile daha çok entegre oluyor.

Windows 10, bütün aleni sekmeleri, son olarak beş yada üç aleni sekmeyi göstermeye karar vermenize imkan tanıdıkları olan Ayarlar> Sistem> Çoklu Görev’e yeni bir ayar ekliyor ve buradan bu özelliği kapatabilir yada etkinleştirebilirsiniz.

Yeni Sürüm Numarası Şeması

Windows 10 Ekim 2020 Güncellemesi ile alakalı bir öteki mühim değişim, yeni sürüm numarası şemasıdır. Bu sürümle ve ilerleyen aşamalarda, hususiyet güncellemesinin hedef sürümünün sene ve ayını (2009) kullanmak yerine, Microsoft artık sürüm numarası için yılı ve senenin bir bölümünü (20H2) kullanıyor.

Örneğin, bu hususiyet güncellemesi Windows 10 sürüm 20H2 olarak biliniyor ve 20H2, hususiyet güncellemesinin 2020’nin ikinci yarısında yayınlanacağını belirten yılı (20) ve senenin bölümünü (H2) temsil ediyor.

Bu mühim değişimler küçük bulunmasına rağmen, öteki birçok dahili iyileştirmeyle beraber Windows 10’un genel deneyimini iyileştirmeye destek olacak iyileştirmelerdir.

Microsoft Windows 10 20H2’yi, 1903 yada sonraki sürümleri çalıştıran ahenkli cihazlara az az dağıtıyor ve her cihaza dağıtılması birazcık vakit alabilir. 2004 sürümünü çalıştıran bir bilgisayarınız varsa, hususiyet güncellemesini şimdi süratli bir biçimde Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik> Windows Update’den yükleyebilir ve peşinden Güncellemeleri test et düğmesini ve İndir ve Yükle düğmesini tıklatabilirsiniz.

Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Görüşünü yaz