Bilgisayar Hızlandırma Yolları Neler? (2022)

05/10/2022
Admin Admin

Bilgisayar hızlandırma, Windows 10 hızlandırma yolları nelerdir? Kullanıcıları delirten yavaş çalışma sorunlarını nasıl çözülür? Kapsamlı bir rehber hazırlandı.

Neredeyse her Windows 10 kullanıcısı bilgisayarın yavaş çalışmasından şikayet eder. İlk günlerinde sorunsuz bir şekilde çalışan bilgisayar, bir kaç ayın ardından performans konusunda çok ciddi sorunlar yaşar. Bilgisayarın açılış hızı yavaşlar. Cihazın uygulamalarda göstermiş olduğu performans daha kötü bir hale gelir. Cihazınızın daha yavaş olması genellikle Windows 10 işletim sisteminden kaynaklanır. Bilgisayar hızlandırma yolları sayesinde cihazının tekrar eski günlerindeki halini geri kazanabilirsiniz.

Bilgisayar hızlandırma Windows 10 işletim sistemi için periyodik olarak yapılması gereken bir sorumluluktur. Cihazını temiz bir şekilde uzun yıllar boyunca kullanmak isteyen bireyler, bilgisayarın açılış hızını arttırmak ve bilgisayar hızlandırma işlemi için belirli periyotlarda yazılım bakımı yapmalıdırlar.

Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma 2022

Bilgisayar hızlandırma işlemini iki kısma ayırabiliriz. İlk kısım bilgisayarın iç temizliğidir. İkinci kısma da yazılım bakımıdır diyebiliriz. Bilgisayarın iç temizliği yılda bir kere yada altı ayda bir kere yapılmalıdır. Bunun dışında yazılım temizliğiyse ayda bir kere yada en azından iki ayda bir kere yapılmalıdır.

1. İç temizliği yapma ve bilgisayar hızlandırma

Masaüstü yada dizüstü bilgisayarların iç temizliğe ihtiyacı bulunmaktadır. Bu yüzden yılda bir kez yada altı ayda bir kez bilgisayarın kasası açılmalı ve gerekli temizliğin yapılması gerekmektedir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta bulunmaktadır. Bunlar fan temizliği ve termal macunun yenilenmesidir.

2. Fan temizliği

Bilgisayarın kararlı bir performans sergileyebilmesi için sistemin sıcaklığı belirli eşik değerini geçmemelidir. Bu sıcaklık değeri genellikle 100 derece olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden ekran kartları ve işlemcilerin sıcaklıkları 100 dereceyi geçmemelidir.

Eğer işlemcinin sıcaklığı 100 dereceye ulaşırsa turbo hızda çalışması durdurulacak ve hızı yarı yarıya düşürülecektir. Örneğin 3.2 GHz hızında çalışan bir işlemci yüksek sıcaklıktan dolayı 1.5 GHz hızına düşürülecektir. Bu, sisteminizin kendini koruyabilmek için aldığı otomatik olarak devreye giren bir protokoldür.

Bilgisayarınızın hızlı çalışması için ısınmaması gerekir. Isınmaması içinde fanların iyi bir şekilde çalışması gerekmektedir. Eğer fan yada fanların etrafını toz bulutu kaplarsa düzgün bir şekilde çalışmaz. Sonuç olarak bilgisayarınızı soğutamazlar. Bilgisayar hızlandırma için fanların temiz olması ve iyi bir şekilde çalışması çok önemlidir. Böylece işlemci sistemi koruyabilmek için hızını düşürmek zorunda kalmaz.

İşlemcinin üzerinde bulunan fan, termal macun yardımıyla sabitlenir. Termal macun ısının yayılması için önemli bir görev üstlenir. Aynı zamanda uzun bir süre boyunca kullanılan bilgisayarlarda termal macun zaman içerisinde kurur. Bu yüzden termal macununda bilgisayarı hızlandırmak için yenilenmesi gerekir.

1. Periyodik yazılım bakımı ve bilgisayar hızlandırma yolları

Aslında bu yöntem bilgisayar hızlandırma yolları arasında en çok başvurulan yöntemdir. Ancak fan temizliği ve termal macunu yenilemesi yapılmazsa ve cihaz pis bir durumdaysa bu yöntem tek başına yetersiz kalır. Burada bahsedilen periyodik bakımlar işletim sisteminizdeki sorunların düzeltilmesi ve daha kararlı bir performans için önemli birer etkendir.

2. Windows 10 bilgisayar hızlandırma işlemleri

Bilgisayarın yavaş çalışması genellikle Windows işletim sisteminin kararsız çalışmasından kaynaklanır. Buradaki işlemler her Windows işletim sistemi için geçerlidir. Bilgisayar hızlandırma Windows 10 işlemleri içinde geçerlidir.

Bu bölümünde tarayıcıların oluşturduğu önbelleğin temizlenmesi, gereksiz dosyaların kaldırılması, kayıt defterinin birleştirilmesi, sabit disklerin birleştirilmesi, sistem açıklarının tespit edilmesi, boş dizinin temizlenmesi gibi işlemler bulunmaktadır. Bunları isterseniz manuel olarak kendinizde yapabilirsiniz. Ancak size bu konuda çok büyük kolaylıklar sağlayan ve tamamen ücretsiz olan bilgisayar hızlandırma programı içerisinde size uygun olanı kullanabilir ve tek bir tıklamayla bu işlemi yapabilirsiniz.

Bilgisayar hızlandırma programı ücretsiz:

  • CCleaner
  • Advanced System Care
  • Wise Care 365
  • BleachBit

Bilgisayar hızlandırma işlemleri nelerdir?

Bilgisayarınızdaki tüm uygulamaların, programların hatta oyunların yapılandırma ayarları kayıt defteri içerisinde yer alır. Ancak kayıt defteri zaman içerisinde düzensiz bir hale gelebilir. Bu yüzden düzenlenmesi ve hata ayıklamasının yapılması gerekmektedir. Bilmeyenlerin için kayıt defterini manuel bir şekilde düzenlemek sakıncalı olabilir. Bu yüzden kayıt defteri hakkında bir bilginiz yoksa manuel düzenleme yapmayınız. Düzenli bir kayıt defteri sonrasında daha az hata raporuyla karşılaşırsınız.

Tarayıcılar ve uygulamalar ön bellek oluşturabilir ve gereksiz dosya birikimine sebep olabilirler. Bu dosyalar ve oluşan bellek bir süre sonra ciddi boyutlara ulaşabilir. Sabit diskinizde çok yer kaplayabilir. Bu yüzden cihazınızın depolama biriminde yapılacak olan bir dizin taraması normalden daha uzun sürebilir. Sonuç olarak önbelleğin ve gereksiz dosyaların tespit edilmesi ve silinmesi gerekmektedir.

Kötü amaçlı yazılımlar güvenliğinizi tehlikeye attığı gibi bu yazılımlardan bazıları doğrudan cihazının performansını kötü yönde etkiler. Yüksek RAM belleği ve CPU kullanımına sebebiyet verebilirler. Eğer cihazınızda bu tarz yazılımlar yüklüyse kesinlikle tespit edilmeli ve cihazınızdan kaldırılmalıdır.

Son olarak bilgisayarınızda yapılan güncellemeler eksik olabilir. Aynı zamanda cihazınızda kurduğunuz ve kaldırdığınız yazılımlar, yaptığınız kopyala/yapıştır ve benzeri işlemler disk dizininde bozulmalara sebep olabilir. Bir uygulamaya ait dosyaların hepsi bir arada bulunmalı ve disk düzeni yeniden yapılandırılmalıdır. Bu yüzdende disk birleştirme işlemi yapılır.

Bunların her birini manuel bir şekilde gerçekleştiremezsiniz. Kötü amaçlı yazılımların tespit edilmesi ve yok edilmesi için gerçekten kötü amaçlı yazılım analiz motoru güçlü olan bir antivirüs yada internet güvenliği yazılımı kurmalısınız. Bu konuda ücretsiz seçenekler arasında en iyisi Bitdefender ve Kaspersky yazılımlarıdır.

Virüsler dışında bilgisayarınızın yazılımı bakımını yapmak için bilgisayar hızlandırma programı arasından seçim yaparak tek bir tıklamayla tüm yazılım bakımını yapabilirsiniz. Bu yazılımlar önbellek ve geçici, gereksiz dosya temizliğini tek bir tıklamayla yapabilmektedir. Aynı zamanda Windows güncellemelerini kontrol edebilir ve kayıt defteri düzeltmesi yapabilirler. Bu ve buna benzer bütün işlemleri tek bir tıklama sayesinde yapabilirler. Her bir bilgisayar hızlandırma programının kendine ait ayırt edici özelliği olsa da genel anlamda her biri aynı işlemleri uygulamaktadır.

Bu içeriğimizde Bilgisayar Hızlandırma, Windows 10 Bilgisayarı Hızlandırma işlemlerinin nasıl yapılabileceğini paylaştık. Hızlandırmış olduğunuz bilgisayarın orjinal bir lisansa sahip olmasını istiyorsanız Windows 10 Orjinal Yapma içeriğimize göz atabilirsiniz. Muhteşem bilgiler sizleri bekliyor.

Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Görüşünü yaz